Granule

V dnešní době si může majitel i pesan vybírat, jaký způsob krmení zvolí. podle toho, co komu vyhovuje. My jsme pro Vinciho první cca 4 roky (zhruba do jeho 5 let) zvolili granule. Snažila jsem se vybírat ty nejkvalitnější a z nich jsem potom dala Vincimu vybrat, které mu nejvíc chutnají. Po delším zkoušení jsme vybrali Taste of the Wild (na fotce TOTW High Praire). Poměr kvalita/cena je podle mého velmi dobrý a Vincimu po nějakém čase začaly chutnat bez všech "zlepšováků" (konzerva, vývar...) a každý den se na ně těší. Střídáme příchutě s bizonem, divočákem, jehněčí a s kachnou. Nejvíc má rád s bizonem, naopak s losoem nevezme ani do pusy...Většinou je objednávám ze spokojenypes.cz a nikdy jsem s objednávkou u nich neměla problém, navíc dneska už tam máme 10% slevu, takže se nám to vyplatí.

Vinci dostává 2x denně, ráno půlku a večer druhou. Velikost dávky se mění podle toho, kolik dostane za den pamlsků při výcviku, kolik měl ten den aktivity, jestli zrovna potřebuje přibrat...za den dostane mezi 100 - 120 g. Do granulek přidávám jen lososový olej nebo kelpu, ale ne vždycky, tak nějak "vyváženě". Žádná jiná vylepšení naštěstí nejsou potřeba, i když ze začátku, co byl Vinci u nás, musel dostávat na granule konzervu. Pokud se stane, že nesní celou dávku naráz, neberu mu jí. V průběhu dne si ji sní, Vincimu to tak vyhovuje a žádné problémy nám takový způsob krmení nedělá, takže nevidím důvod to měnit.

Granule objednávám většinou v pytli velikosti 6,8 kg. Část nasypu do uzavíratelné krabice, do které se vejde cca 2,5 kg a z té bereme každý den. Nepoužívám odměrku, ale vážím, abych měla lepší představu, kolik za den dostane. U italáčků je každý rozdíl hned vidět...Když dostane dávku a chce přidat, nemám s tím nejmenší problém a ráda mu dám. Vážím prostě orientačně a spíš pro sebe, Vinci není nijak omezený. Zbytek granulek v pytli zalepím izolepou a dám do chladnější místnosti. Takle už to dělám několik let a nikdy se granulky nezkazily.

Na krmení používáme plastovou dvojmisku, kde je rovnou i voda. Vinci ale stejně při jídle chodí po celé kuchyni, takže drobečky jsou všude :-D Ještě něco k údržbě misky. Za roky, co máme psa, se mi nejvíce osvědčilo na čištění použít obyčejný ocet. Naleju do misky vodu, přidám trochu octa, nechám působit a potom pořádně! vydrhnu kartáčkem a vypláchnu vodou.

Ranní dávku dáváme po příchodu z ranní procházky a večerní kolem 16 až 17 hodiny, podle toho, jak se vrátíme z odpolední vycházky. Odpoledne většinou sní část a zbytek si sní, až se vrátíme z večerní procházky. Když dostává jídlo, tak už ví, že si musí sednout a čekat, než nasypeme granulky do misky a dostane povel "vem". Podle mě by byla škoda této příležitosti nevyužít k procvičování kontroly na jídlo. Navíc je to mnohem praktičtější, než když pesen skáče všude okolo...

Klasickou poučku o tom, že pes by měl dostat své krmení až po páníčkovi, zásadně nedodržuji. Nevidím k tomu nejmenší důvod. Uvedu příklad: Když se vrátíme z odpolední procházky, kde Vinci toho naběhá víc než já, tak má prostě hlad, jenže já hlad mít nemusím. To bych se prostě měla najíst jen proto, abych jedla první? Navíc Vinci už bude protivný, protože bude mít prostě hlad...a kdo není protivný, když má hlad že... Navíc za den my lidé jíme častěji než psi, máme snídani, svačinku, oběd...To bych měla psovi dát najíst po každém mém jídle? Podle mě je toto nesplnitelný nesmysl, který všechny jenom stresuje. Možná vychází z pozorování smečky vlků, ale vlků v ZOO, kde smečka funguje úplně jinak než v přírodě, ale o tom třeba zase někdy jindy...Závěr je ten, že tohle prostě neděláme a Vinci kvůli tomu vážně není dominantní.

Nakonec něco o tom, jak vybírám granule. S Vincim už experimentovat nebudu, tomu chutnají Taste of the Wild a žádné jiné takový úspěch nemají. Ale jak tedy vybrat granule? Na výběr granulek je podle mě důležité myslet už při výběru plemene. Opravdu nechápu lidi, kteří na různých internetových diskuzích hledají pro své dvouměsíční štěně německé dogy granule, které nebudou dražší jak 800,- Kč za 15 kg pytel...Jak velký pes, tolik toho sní...Takže raději budu mít malého, kterému můžu dát kvalitní krmení. Všem radím, vykašlete se na reklamy, název granulek a čtěte složení. Navíc se stačí logicky zamyslet...pes je masožravec, takže v granulkách musí být hlavně maso. Ve složení je to, co je uvedeno jako první, nejvíce obsaženo. Důležité je, aby nebylo napsáno např. jehněčí maso a výrobky jehněčího původu (to znamená srts, krev, kopyta...), ale skutečně maso. Ideální jsou bezobilné granule, protože obiloviny jsou pro psa málo stravitelné. Určitě bych se vyhýbala alespoň kukuřici a pšenici. Od 60 % masa už bych řekla, že se dají granule považovat za kvalitní, nejleší varianta je, když zbytek tvoří ovoce, zelenina, bylinky, popřípadě rýže a luštěniny...To je zatím vše k výběru vhodných granulí, časem článek rozšířím. Teď už jenom dodám pár tipů na kvalitní značky granulek: Acana, Carnilove, Orijen, Annameat, ND, Marp Holistic, Barking Heads, Artemis, Essential, AATU, Applaws, Wolfsblut, ANF, Canidae, Purizon...

Když už se rozhodnete vyměnit granule za kvalitnější, je nezbytně nutné! přecházet velmi pomalu. Ideálně 14 dní až 3 týdny. Raději budu míchat granulky déle, než abych řešila zbytečné problémy. Když k nám Vinci přišel, měl Royal Canin (RC), takže spíše krmení pro slepice, než kvalitní granule pro psa...Začala jsem tedy, potom co se u nás aklimatizoval (tak 14 dní) - to je důležié dodržet, aby změn nebylo příliš mnoho, přecházet na TOTW. První den jsem dala 95g RC a 5g TOTW a pomalu jsem po 5 gramech měnila poměr. Takový pomalý přechod se určitě vyplatí. Pokud přecházíte z granulek, kde není takový rozdíl v kvalitě, můžete postupovat rychleji, třeba po 15 - 20 gramech. Záleží, jaké má pesan zažívání, jak je citlivý apod.


A jak krmíte vy? Zajímá vás něco, co jste v článku nenašli? Líbí se vám článek? Napište nám do diskuze pod článkem :-)