Zubní péče

Zuby jsou u psů páníčky často opomíjené a vzpomenou si na ně, až když už je pozdě a musí přistoupit k veterinárnímu ošetření chrupu, kdy veterinář odstraní zubní kámen apod. A je to obrovská škoda, nejenže takový zákrok stojí více, než pravidelná preventivní péče, ale zároveň přináší i určité riziko spojené s narkoźou, poškození zubů apod. Proto nezapomínejte na zuby svého psa a věnujte jim včas pozornost.

Každý majitel zná nebo pozná, co to znamená, když štěně přezubuje...neustálé kousání všech a všeho, zničený byt...Ale i když mléčný chrup vypadá, už malé štěně bych hned od začátku zvykala na kartáček a čištění zoubků. Jak? Tak jako všechno ostatní, s využitím pozitivní motivace. Úplně přesně to popsat nelze, zkusím tedy alespoň naznačit. Nejdřív bych naučila psa, aby si nechal oddělat pysky. Takže bych naučila dotýkat se mojí dlaně - dotek - klik- oddělání ruky z tlamy - kokino. Důležíté je oddělat ruku, protože to má v ten moment mnohem větší význam než pamlsek. Pokud pes ještě tolik nenabízí chování, můžeme ruku nejdřív sami na čumáček přiložit - klik - oddělání ruky - kokino. Po pár opakování by měl pes sám jít "do ruky". Pomalu se tedy dopracujeme k tomu, že pes si nechá oddělat pysky. Potom začneme přikládat kartáček....až se dopracujeme k čištění. Takto můžeme učit štěně od začátku, hned jak pozná, co je klikr a stane se operantním, ale stejně tak i staršího pejska, který si neumí nechat čistit zuby.

V období přezubování nepomůže asi nic jiného, než dát štěněti spoustu věcí, pamlsků na okusování a čekat, až to přejde :-D. Doporučuji různé buvolí kostičky, sušené šlachy, ouška, sušené kůže (např. firma MAPES má spoustu kvalitních produktů). Na speciálních dentálních tyčinkách z reklam nevidím nic dobrého, ty pes hned rozkouše a efekt žádný. Více pomáhájí ty pamlsky, které déle kouše, i když nejsou "speciálně na zuby". Samozřejmě jiná situace je u enzymatických pamlsků, ty fungují jiak. Takže opět říkám, kašlete na reklamy, důležité je, aby to pes dlouho kousal, pamlsek mu chutnal a byl co nejvíce přírodní, aby pes do sebe zbytečně nedostával nežádoucí látky. Myslete i na to, že pamlsky patří do stravy a u italáčků obzláště záleží na každém gramu stravy, proto vybírejte kvalitní výrobky. Tyto pamlsky pomůžou jak v období přezubovaní, tak je můžete (a já to doporučuji) podávat psovi i v dospělosti, protože kousáním si přirozeně čistí zuby

K péči o zuby patří i zubní pasty. Není podstatné, aby pasta pro psa "svěže voněla", pro mě je důležitější, aby byla enzymatická, protože takové pasty si lépe poradí se zubním kamenem apod. Dalších jejich výhdou je, že dobře účinkují i bez použití kartáčku, takže pokud jste zanedbali učení psa na kartáček, je to vaše šance. Samozřejmě při jeho použití je jejich účinek lepší. Osobně mám zkušenost se zubní pastou Orozyme, které funguje poměrně dobře, záleží na zasažení zubů zubním kamenem. Další je třeba od firmy C.E.T., která nabízí i enzymatické pamlsky.

Vincimu se zubní kámen tvoří celkem hodně, ale zatím (v jeho skoro 4 letech) jsme ho nemuseli nechávat odstraňovat.  Nejprve jsme používali již zmíněnou pastu Orozyme, ta pomohla tomu, že se další kámen už netvořil, ale neodstranila ten, který už byl. Momentálně používáme Tropiclean Fresh Breath a kámen začíná pomalu mizet. Měl by to být přípravek na přírodní bázi a k jeho použití opět není nutný kartáček. Důležitá je ale důslednost, opravdu každý den zoubky mazat. Můžu říct, že i zápach z tlamičky už není tak hrozný, takže přípravek můžu doporučit. K sehnání je nejlépe asi na výstavách, ale některé e-shopy už jej taky mají.

Při péči o zuby si můžeme pomoci i mořskou řasou kelpou, která má spoustu kladných účinků na psí zdraví (stačí zadat do vyhledávače a vyjede vám spousta odkazů). Jednou z jejich výhod je i to, že pomáhá v péči o zuby a odstraňování zubního kamene. Zubní kámen změkčí, jen je potom potřeba jej mechanicky odtranit (seškrábnout nehtem, nechat psa často kousat tvrdé pamlsky...). Jen pozor při dávkování, obsahuje poměrně velké množství jódů, takže je nutné dodržovat předepsané dávkování. Naposledy jsem objednávala z e-shopu profichovatel.cz a rovnou jsem si k ní objednala i dávkovací lžičku.

Samozřejmě existuje spousta různých přípravků. tohle opět berte jen jako můj tip :-)

PS: Pokud byste se chtěli dozvědět něco více o zubech psů obecně, doporučuji knížku Chov psů od Doc. MVDr. Zdeňka Procházky DrSc.

Líbí se vám článek? Máte nějaké připomínky, dotazy? Piště, budeme rádi :-)

Diskusní téma: Zubní péče

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek