Relax

Jsem přesvědčena o tom, že lidé rádi relaxují...sama nejsem výjimkou :-D ;-) Nicméně relax je důležitý i pro naše psí členy rodiny. Možná to někomu přijde směšné, ale jsem si jistá, že pokud se budete starat o kvalitní relaxování vašeho pejska, tak určitě na něm poznáte rozdíl. Navíc relax pejska můžeme být příjemným odpočinkem i pro vás :-) Takže co do relaxování zařadit?

Začnu aktivním odpočinkem. Nemyslím tím provozování psích sportů (včetně dostihů a coursingu), to je pro pejsky spíš práce, protože většinou dnes nemohou vykonávat činnost pro kterou byli vyšlechtěni, takže se práce nahrazuje sporty. U psí sportů, u chrtíků především při coursingu a dostihu, je spousta nadšení, vzrušení, emocí, stresu...pejsci podávají maximální výkony...zkrátka jsou to aktivity náročné po všech stránkách. Aktivním odpočinkem mám na mysli procházky, které ale ovšem musí splňovat určitá kritéria. Prvním je vycvičený pes, aby mohl být na volno. Dopřát psovi možnost volného pohybu je moc důležité. Může si být víc sám sebou, využít více své smysly (především čich, protože na vodítku většinou nemáme trpělivost čekat, než si pejsek dočuchá)...Pokud ovšem bydlíte ve městě, je obtížné najít vhodné místo na takovou procházku pro svého chrtíka. Chrtíky nejde pustit všude kvůli jejich bezpečnosti, i když jsou dobře ovladatelní, tak nikdy nelze 100% předpokládat jejich reakce. A pak také ve městě je v zelených částech spousta dalších lidí, dětí, pejsků...Relaxační procházka by měla být co nejklidnější. Dopřejte svému městskému mazlíčkovi alespoň jednou za týden procházku v přírodě, kde bude minimum jiných lidí či pejsků. Navíc tak může objevovat pachy, které z města nezná. Někde jsem četla myšlenku, že čuchání na procházce je pro pejsky jako pro nás čtení knížek, myslím, že to dokonale vystihuje podstatu věci. Další věc, na kterou na relaxační (a vlastně žádné) procházce nezapomínejte, je být se svým psem teď a tady. Vymažte všechny ostatní povinnosti, úkoly, problémy...a relaxujte spolu s ním. Budete překvapeni, jaký rozdíl to udělá a váš pejsek bude o to nejšťastnějším.

Po aktivním odpočinku je potřeba i odpočinek pasivní. I do této formy relaxace můžeme částečně zasahovat my. Například můžeme pejskovi dopřát masáž. Pokud nevíme, jak pejska správně masírovat, stačí ho jen vědomě chvíli hladit. Sami poznáte, co je mu příjemné. Naučit se pejska masírovat můžete třeba na kurzech k tomu určených nebo si o masažích pořídit knížku. Kurzy masáží najdete třeba tady.  Knížka, kterou o masážích můžete u nás koupit, se jmenuje Masáže psů od autora Jean-Pierre Hourdebaigt. Dále můžete praktikovat i TTouch doteky, které mají i příznivý vliv na různé psychické problémy pejsků. Před několika lety o nich i u nás vyšla knížka. Bohužel, pokud vím, tak nakladatelství ji už nevydává a v knihkupectvích je vyprodaná. Objevila jsem ji ale v Olomouci ve Vědecké knihovně, tak když budete mít zájem, můžete zkusi projít knihovny ve vašem okolí, třeba se tam také najde. Knížka se jmenuje Výchova psa podle Lindy Tellington-Jones, autorka Linda Tellington-Jones. Nějaké informace o TTouch najdete i na tomto blogu. Navíc to není tak dávno, co autorka měla u nás celý víkendový seminář o své metodě, tak třeba budeme mít štěstí a nějaký v dohledné době u nás ještě uspořádá. Pejskovi můžete dopřát také masáž od profesionála, pokud se ve vašem okolí nějaký nachází, někteří jezdí i domů ke klientům. Vždy ale dbejte na správný výběr toho, komu svého pejska svěříte. Využít můžete také služeb certifikovaných specialistů Dornovy metody, která má i velmi prospěšné účinky na pejskovo zdraví. Pokud chcete využít služby profesionála, vždycky zvažte povahu vašeho chrtíka, aby pro něj péče od cizí osoby nebyla naopak spíš stresem.

Masáže můžete doplnit aromaterapií nebo relaxační hudbou pro pejsky. K hudbě vede asi nejjednodušší cesta přes YouTube, když do políčka vyhledávání napíšete například Dog sleeping music, tak vám vyjede spousta možností. S hudbou vám velmi dobré zkušenosti, našeho Vincenta vždycky krásně zklidní a velmi rychle a tvrdě usne. Pouštím mu ji i když jej nemasíruji, prostě jen tak třeba večer na lepší usnutí. Další možností je využít speciální audioterapie pro pejsky. Tu můžete koupit na stránkách firmy Dokonalá láska. Tato audioterapie se skládá ze dvou dílů, které buď můžete pořídit na CD nebo ve formě MP3. Najdete tam i skladby přesně určené jako podpůrnou terapii pro určité psychické problémy pejsků. Co se týká aromaterapie, můžete využít takové olejíčky, které jsou na zklidnění i u lidí. Opatrní buďte při jejich množství, přeci jen nos pejsků je o hodně citlivější. Pokud byste se chtěli o aromaterapii pro pejsky naučit víc, můžete využít, tak jako u masáží, kurzy vzdělávacího centra Svopap. Stejně jako hudbu, tak i aromaterapii můžete využít nejen při masážích.

U relaxace je důležité zmínit i spánek. Psi potřebují mnohem více spánku než my, asi 16 hodin. Asi polovinu doby, kterou potřebují spát, prospí po ten čas, kdy jsme v práci. Druhou polovinu potom spolu s námi v noci. Z toho je jasné, že většinu času, kdy jsme doma a nespíme, potřebují naši pozornost nebo alespoň přítomnost. Občas si ale i během této doby zdřímnou. Pokud už ale pejsek spí, je naprosto nutné ho při jeho spánku nerušit, nebudit. Samozřejmě nebudeme doma chodit po špičkách a šeptat, ale myslím tím, že pejska necháme v klidu na jeho místě a nebudeme jej budit. Pejsek potřebuje ke svému spánku vhodné místo. Italáček rád využije vaši postel a zachumlá se do "hnízdečka" z peřiny. Ale jsem přesvědčena, že každý italáček potřebuje minimálně 2 své pelíšky. První doporučuji nějaký zakrytý, takovou boudičku. Náš má třeba koupenou látkovou boudičku, kterou potom bereme i na cesty, protože je skládací a lehká. Je důležité, aby byla dostatečně velká a pejsek se v ní mohl i natáhnout. Protože italáčci mají rádi teplo, musí v ní být ale i deka nebo ještě lépe kožešina. Boudička pejskovi poskytuje ideální bezpečné místo. Fantazii se meze nekladou a můžete chrtíkovi doma vytvořit úkryt ze všeho možného tak, aby se vám to hodilo do interiéru. Druhý pelíšek by potom měl být takový ten klasický, látkový nebo plastový s polštářkem. Pelíšků je dneska spousta, jsou krásné a vybere si každý. My máme tento. A mohu ho doporučit naprosto jednoznačně. Není nejlevnější, ale investice se vyplatí, náš ho miluje. Dokonce je v něm radši než se mnou v posteli :-) Nejmenší velikost ale moc nedoporučuji, jedině pro úplně mini chrtíčky. Vyplatí se vzít velikost M, kde má chrtíček spoustu místa a může si natáhnout svoje nožky a případně se vám tam vleze i druhý :-) S trochou cviku se do něj naučí chrtík vlézt sám a vy ho tak nebudete muset neustále zakrývat dekou.

Další relaxací pro pejska mohou být aktivity, při kterých tak nějak přirozeně využije své smysly a schopnosti. Velmi důležitým smyslem pro pejsky je čich. Většinou ale nechceme, aby šel pejsek "po stopě", můžeme mu ale dopřát to, aby svůj čich využil ve chvíli a při aktivitách, které si přejeme. I když chrtík není typicky "čuchací" plemeno, rád se čuchací hrou zabaví. K čuchání můžeme využít interaktivní hračky, kterých je na trhu mnoho. Koupit je můžeme v různých úrovních obtížnosti, logicky začneme od té nejnižší. Vždycky ale jsme při používání hry s pejskem a sledujeme jeho chování, aby ho případný neúspěch s hračkou zbytečně nestresoval. Výjimkou může být míček, který se plní pamlsky, jehož použití není nijak složité a pokud náš pejsek věci neničí, může se s ním zabavit i v době naší nepřítomnosti. My doma máme tuto a tuto interaktivní hračku a dále míček na pamlsky. Kromě speciálně vyráběnách hraček můžeme využít i různé věci, které máme doma nebo za pár korun běžně koupíme. Tyto věci využijeme při aktivitě, které se říká hersenwerk. Více informací o ní a termíny pořádaných kurzů najdete tady. O hersenwerku u nás vyšla už i knížka. Jmenuje se Hersenwerk pro psy - Psí hlavolamy od autorek Heleny Hejzlarové, Ivy Paštové a Šimony Drábkové. Kromě čuchání můžeme k relexaci pejska využít další přirozenou aktivitu, kterou je kousání. Žvýkací svaly bývají často u pejsků ochablé, protože jsou krmeni granulemi, při jejichž kousání je moc neprocvičují. Navíc kousáním se z organismu uvolňuje stres a špatné emoce, uvolňují se žvýkací svaly. A v neposlední řadě si kousáním pejsek čistí chrup. Pokud pejska krmíte granulemi, tak mu určitě nedávejte na kousání kosti. Vhodné jsou především různé přírodní sušené pochoutky - pařátky, ouška, oháňky, křidýlka...Všechny tyto dobroty můžete podávat i pejskům krmeným syrovým masem, u kterých navíc můžete přidat i kosti syrové. Pro chrtíky jsou nejvhodnější kuřecí, především krky. Kuřecí krk je velmi měkká kost, takže s jejím porcování ani chrtík nemá problémy a nemusíte se bát nějakých zdravotních problémů při jejím trávení.

Na závěr přidám jeden typ na rychlé zklidnění pejska. Pokud je Vincent neklidný, nemůže usnout, je nervozní apod. nakapu mu na piškot pár kapek kozlíku lékařského a dám mu ho sníst. Až překvapivě rychle se situace zlepší. Většinou mi stačí dát 5 kapek. Jedná se o přírodní produkt, ale určitě bych nedoporučovala jeho pravidelné a časté používání. Pokud máte pocit, že by kapky váš pejsek potřeboval snad pořád, bude problém někde jinde a je potřeba ho řešit. Vincentovi kozlík dávám na Silvestra, aby se mu po půlnočním ohňostroji lépe spalo. Použila jsem ho i například na jaře, když v okolí háraly fenky a on ani dopoledne, kdy je normálně hodně ospalý, jenom chodil a kňoural. Většinou kapky kombinuji s hudbou na spaní a do chvilky je klid.

Tak to by bylo pár typů k relaxaci vašeho psího člena rodiny. Jistě bude váš pejsek nadšený, pokud nějaký z nich vyzkoušíte a mnohokrát vám to vrátí jeho o to větší láskou :-)